Cukier, cukierek, cukiereczek...



Wyobraź sobie taką sytuację… Jesteś na zakupach. Nagle zaczynasz odczuwać głód. Za co pierwsze złapiesz? Może ręki nie dam sobie uciąć, ale z własnego doświadczenia wiem i obserwując moje koleżanki – że skierujesz się do regału ze słodyczami. 
Dlaczego tak się dzieje?
Podczas głodu spada nam poziom glukozy we krwi, który najszybciej podniosą słodycze. Jest to jednak błędne koło. Na chwilę poczujesz się syta, lecz po około godzinie znów będziesz głodna.
Inny przykład… 
Masz problemy w pracy, pokłóciłaś się z mężem, stresujesz się przed rozmową o pracę czy ważnym egzaminem. Co lepiej pocieszy niż kubek lodów czy tabliczka czekolady?
Skąd to się wzięło?
Pociąg do słodyczy bardzo często znajduje swoje podłoże w dzieciństwie.
Rodzice obiecujący, że dostaniesz czekoladkę jak ładnie posprzątasz pokój, dziadkowie wręczający woreczek z cukierkami gdy przyjechali w odwiedziny, lizak na pocieszenie od Pielęgniarki w laboratorium po pobraniu krwi. Takich sytuacji jest mnóstwo. Nauczyło nas to, że stres zajadamy słodyczami. Słodycze kojarzą nam się z czymś poprawiającym nastrój.

Photo by Thomas Kelley on Unsplash

Ten piękny obraz przysłania fakt, że cukier jest bardzo szkodliwy dla naszego zdrowia.
Powoduje nadwagę oraz otyłość, cukrzycę, nadciśnienie i choroby serca, niszczy szkliwo zębów, obniża odporność, przyczynia się do powstawania infekcji drożdżakowych.
Wpływa też na nasz stan psychiczny : powoduje kłopoty z koncentracją, nerwowość, rozdrażnienie.
Bardzo często uzależnia. I dlatego jest nam tak ciężko pohamować się przed zjedzeniem kolejnego ciasteczka czy batonika.
Musisz to sobie wziąć i do głowy i do serca jeśli naprawdę chcesz żyć zdrowo.
Postanowiłaś kontrolować swoją wagę, chcesz schudnąć lub po prostu żyć zdrowo, a to niestety wiąże się z wyeliminowaniem cukru.
Pocieszę Cię jednak… Istnieją  alternatywy dla cukru. Oto niektóre z nich:

Ksylitol – Mój numer jeden. Cechuje go niska wartość glikemiczna (ponad czternastokrotnie niższa od białego cukru!!!).
Nazywany jest cukrem brzozowym, choć tak naprawdę produkowany jest z kukurydzy. Jedynie w Finlandii część producentów wykorzystuje brzozę do jego produkcji. Zapobiega próchnicy zębów. Wyglądem i smakiem przypomina cukier. Trzeba jednak być ostrożnym przy jego stosowaniu gdyż nadmierne spożycie może powodować przeczyszczenie organizmu. Należy wprowadzać go do diety stopniowo –poczynając od pół łyżeczki i stopniowo tę ilość zwiększając.
 
Erytrol – ma niską wartość energetyczną (1g zawiera do 0,4 kcal). Podobnie jak ksylitol nie podnosi poziomu glukozy we krwi, zaś w przeciwieństwie do niego –nie powoduje efektu
przeczyszczającego.

Stewia – jest rośliną wykorzystywaną jako naturalny słodzik i lek. Nie ma kalorii pomimo tego, że jest nawet 250-450 razy słodsza od cukru. Nie podnosi poziomu glukozy we krwi i nie niszczy zębów.
Jej dodatkowym atutem jest cena. Występuje w postaci proszku, płynu, tabletek i liści.

Miód – ceniony za swoje właściwości zdrowotne i smak. Niestety jest wysokokaloryczny.






Photo by Alona Kraft on Unsplash

Ja zrezygnowałam ze słodzenia kawy czy herbaty cukrem. Zastąpiłam go ksylitolem i na dzień dzisiejszy śmiało mogę powiedzieć, że cukier przestał mi smakować. Tobie radzę spróbować wymienionych zamienników i wybrać najlepszy dla siebie. Pochwal się potem w komentarzu pod postem co najbardziej przypadło Tobie do gustu.



Już wkrótce na moim blogu znajdziesz propozycje czym zastąpić słodycze.Wiem, że na nie czekasz :)
Tymczasem proponuję Tobie przeczytać artykuł o soli i jej wpływie na nasz organizm. Znajdziesz go tutaj



Komentarze

Najczęściej czytane