Jak czytać etykiety na produktach spożywczych...



Większość z nas robiąc zakupy sugeruje się ceną, marką, wyglądem danego produktu. Myślimy, że jeśli coś jest pięknie zapakowane lub wygląda jak prosto z babcinej spiżarni to na pewno jest dobre. To co znajduje się w środku pozostaje jakby mniej ważne. Niby chcielibyśmy wiedzieć co jemy, ale nie mamy czasu wczytywać się w długą listę składników. A nawet jeśli próbujemy to większość nazw i tak nic nam nie mówi. Wiemy że tajemnicze ,,E” to samo zło. I dalej nie wnikamy. I to jest błąd. 

W tym artykule chciałabym opowiedzieć o tym, na co zwrócić uwagę kupując żywność, które ,,E” jest szkodliwe i co to w ogóle jest. Powiem wam czego unikać i na co zwracać uwagę podczas zakupów.
Zacznę może od tego, co znajduje się na etykietach produktów spożywczych. 
Photo by Sam Edwards on Unsplash

Po pierwsze skład, na początku którego znajdują się składniki których jest najwięcej w kolejności malejącej. Kolejną informacją jaką możemy wyczytać jest zawartość alergenów i innych substancji dodatkowych.
Do takich składników alergennych zalicza się między innymi gluten, jaja, ryby, orzechy, seler, gorczycę, sezam, itd. 
Producenci mają od 2014 roku obowiązek umieszczania informacji jakie alergeny zostały użyte do wytworzenia danego produktu.
Inną ważną rzeczą, którą umieszcza się na etykiecie są oświadczenia żywieniowe i zdrowotne.
Oświadczenie żywieniowe informuje o specjalnych właściwościach żywieniowych czyli np. że dany produkt ma obniżoną wartość energetyczną lub niską zawartość cukru.
Oświadczenia zdrowotne przedstawiają związki pomiędzy danymi grupami artykułów, pojedynczymi produktami lub składnikami a naszym zdrowiem.
Przejdźmy teraz do słynnych „E”. Co to w ogóle jest?
Są to najprościej mówiąc substancje dodatkowe, których używa się w produkcji.Są to nie tylko konserwanty.

E 100-E199 – barwniki spożywcze
E200-E299 – konserwanty
E300-E399 – przeciwutleniacze, regulatory kwasowości
E400-E499 – Emulgatory, środki spulchniające, żelujące itp.
E500-E599 – środki pomocnicze
E600-E699 – wzmacniacze smaku
E900-E999 – środki słodzące, nabłyszczające i inne
E100-E 1999 – stabilizatory, konserwanty, zagęstniki i inne

Domyślam się, że wszystko co tutaj napiszę nie wejdzie nam się w pamięć tak łatwo.  Dlatego wymyślono cudowne aplikacje na telefon, które pomogą nam podczas codziennych zakupów. Jestem obecnie na etapie testowania. Już wkrótce na moim blogu znajdziesz recenzję kilku z nich.
 Tymczasem przedstawię Wam czego szczególnie należy unikać …

Photo by andrew jay on Unsplash

*PRODUKTY TYPU FIT, LIGHT,ZERO ITP.
*SZTUCZNE SŁODZIKI
- zawierają one ASPARTAM  (E951)– substancję słodzącą, wzmacniacz smaku i zapachu.  Powoduje on bóle głowy, zmęczenie, nadpobudliwość, objawy stwardnienia rozsianego :ślepotę, agresję, bezsenność, epilepsję. Jest niezalecany dla kobiet w ciąży, gdyż ma działanie teratogenne (toksyczny wpływ na zarodek lub płód – może powodować wady w rozwoju płodu, śmierć zarodka, przedwczesny poród).

GLUTAMINIAN SODU (E621)
Składnik zupek błyskawicznych, mieszanek przypraw, kostek  bulionowych, dań w proszku, ketchupu. Występuje w bardzo wielu produktach. Może powodować problemy jelitowe, palpitacje serca, bóle i zawroty głowy, depresję, upośledzenie wzroku. Ma również działanie teratogenne. Jest niezalecany dzieciom i osobom uczulonym na aspirynę.

BENZOESAN SODU (E211)
Występuje w sokach owocowych, dżemach, napojach bezalkoholowych, koncentracie pomidorowym.
Może podrażniać żołądek, jamę ustną i skórę, powoduje astmę, pokrzywkę, nadpobudliwość, katar sienny.

TARTRAZYNA (E102)
Składnik wyrobów cukierniczych, kukurydzy, likierów owocowych, groszku konserwowego, płatków zbożowych, kasz itd. Lista jest długa podobnie jak dolegliwości jakie może wywoływać. Są to: astma, pokrzywka, kłopoty z koncentracją, wysypka, depresja, bezsenność, agresja, swędzenie warg i języka. Ma działanie rakotwórcze.

KARAGEN (E407)
Znajduje się w lodach, deserach w proszku, herbatnikach, wyrobach czekoladowych. Może szkodliwie wpływać na układ pokarmowy, wywoływać wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jest niezalecany dzieciom.

ACESULFAM K (E950)
Znajduje się w sztucznych słodzikach, produktach niskokalorycznych. Odnotowano przypadki zachorowań na rak płuc, raka piersi, białaczkę, choroby układu oddechowego.

SYROP GLUKOZOWO - FRUKTOZOWY
Dodawany jest do wielu produktów (np. jogurtów, napojów , dżemów,wyrobów cukierniczych, lodów) jako substancja słodząca, wzmacniająca smak i zapach. Mimo że składa się z dwóch cukrów :glukozy i fruktozy – nie zawiera żadnych wartości odżywczych. Spożywanie go może prowadzić do cukrzycy typu 2, miażdżycy, chorób serca, nerek, kości itd.

SÓL
O jej działaniu pisałam już tutaj

CUKIER
O jego działaniu przeczytasz tutaj

TŁUSZCZE TRANS
Ich głównym źródłem są margaryny, tłuszcze piekarskie, kuchenne, ale występują też w maśle, mleku, serach, wołowinie i baraninie – choć w mniejszych ilościach. Zmniejszają one stężenie tzw. „dobrego cholesterolu” czyli zwiększają ryzyko zachorowań na chorobę wieńcową, powodują nadciśnienie i otyłość.

Sami decydujemy o tym co jemy. Bądźmy świadomi wpływu tego co spożywamy na nasze zdrowie i życie. 
Mam nadzieję że ten artykuł pomógł wam to choć troszkę uświadomić. 
Zapraszam  na mój FP na facebook. Dajcie 👍.

Komentarze

Najczęściej czytane